Lenfatik sistem, bağışıklık sisteminizin bir parçasıdır. Sıvıyı vücudunuzda hareket ettirerek atık, bakteri ve virüsleri toplar. Lenf düğümleriniz, atıkları filtreler ve vücudunuzdan temizler. Lenf sistemindeki herhangi bir sorundan kaynaklı oluşan tıkanıklık, lenf ödeme sebep olur.

Lenf ödem sıklıkla tek bir kol veya bacağı etkiler ancak nadir durumlarda her iki taraf da etkilenir. Lenf ödemin etkileri bir veya daha fazla uzuvda şişmeyi içerir. Şişlik hafif ila şiddetli olarak şekil değiştirebilir.

İki çeşit lenf ödem vardır:

*Primer lenf ödem, doğuştan lenf bezlerinin eksik olması ya da az çalışmasıdır.

*Sekonder lenf ödem, genellikle kanser tedavisinin bir parçası olarak lenf bezlerinin çıkarılması veya hasar görmesi sonucu oluşur.

Lenf ödem tedavisinin amacı, işlevi yeniden kurmak, fiziksel ve psikolojik acıyı azaltmak ve enfeksiyon gelişimini önlemektir.

Lenf ödem tedavisi için kullanılan fizik tedavi tekniği “kompleks boşaltıcı fizyoterapi” olarak adlandırılır. Bu teknik dört farklı yöntemden oluşur:

Manuel lenf drenajı:

Ödemli bölgeden lenf sıvısının alınıp vücudun çalışan bölgelerine drene edilmesidir. Tamamen el ile yapılan bir yöntemdir.

Kompresyon bandajı/çorabı:

Manüel lenf drenajından aktive olmuş lenf sisteminin etkinliğini korumak amaçlı uygulanan özel bir bandajdır. Kompresyon çorabı ise drene edilen sıvının korunması için kişiye özel olarak yapılır.

Cilt bakımı:

Lenf ödem bulunan deride cilt kuru, sert ve aşırı hassastır. Enfeksiyon riskinin önlenmesi açısından tedavinin bir parçasıdır.

Egzersiz:

Lenf ödemli bireylerde sıvının drene edilmesine kas aktivitesi yardımcı olur. Yapılan egzersizler sıvının daha kolay drene edilmesini sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Lenf ödem kontrol altına alınabilinen bir rahatsızlıktır. Terapi süresi 2 ila 5 hafta arasında değişmektedir. Seanslar yaklaşık bir saat sürer.

Lenf ödem terapisinde, tüm dünyada özellikle földi klinik tercih edilir. Földi klinik’ten eğitim almış kadrosuyla Fizyo Genç, Sakarya’da lenf ödemli bireylere hizmet vermeye başlamıştır.