Skolyoz nedir?

Skolyoz, en çok ergenliğe girmeden hemen önce, büyüme sırasında görülen  omurga eğriliğidir. Sağlıklı bir omurgada arkadan bakıldığında omurlar düz bir hat şeklinde uzanırken, skolyozda omurlar sağa veya sola doğru eğrilir ve aynı zamanda kendi eksenleri etrafında döner.

Skolyoz omurga 3 eksende değişime uğrar. Bu sebeple tedavisi de 3 boyutlu olmalıdır.

Schroth Metod Egzersizleri

Schroth yöntemi, skolyozu cerrahi müdahale olmadan tedavi etmek için kullanılan egzersiz temelli bir fizyoterapi programıdır. Temel hedef  tipik skolyoz özelliklerinin belirlenmesi, normal postural duruşun onarılması, statik-dinamik postural kontrolün kazanılması ve dengenin sağlanmasıdır. Üç boyutlu düzeltme sağlanıp, korse ve egzersiz ile ameliyat gereksinimini ortadan kaldırarak, ilerlemeyi yavaşlatmak veya önlemek hedeflenir.

Terapiye başlamadan önce kişinin başlangıç fotoğrafları, X-Ray görüntülerinin fotoğrafları alınıp açı ve skolyozun tipi değerlendirilir. Sonrasında kişinin eğrilik tipine ,yaşına ve derecesine göre egzersiz planlaması yapılır. Terapi sırasında kazanılan düzelmenin korunması için ev egzersizleriyle desteklenir.

Schroth Fizyoterapistlerin gözetiminde verilecek olan 3 Boyutlu Schroth Egzersizleri ile hayata bakış açınızı değiştirebilir, duruşunuzu daha sağlam temellere dayandırabilirsiniz.

Sakarya’da Skolyozda 3 Boyutlu Schroth Terapi Fizyogenç’te schroth terapi eğitimini tamamlamış fizyoterapist gözetiminde uygulanmaktadır.